8 tipů od našich babiček, jak mít před Vánoci naklizený byt

16. Prosince 2017
Vánoce mají být svátky klidu a míru, ale sáhněme si na srdce. Opravdu si to všechny užíváte s nohama na stole a koukáte na pohádky? Většina z vás řekne určitě: "Ne!" Úklid je úklid, ale my máme pro vás zlepšováky z dob našich babiček, které vám ten předvánoční shon usnadní.

Každá z nás chce mít doma naklizeno, aby pak Ježíšek přinesl co nejvíce dárečků. Jenže máte z toho bordelu a chaosu doma jen žaludeční vředy a nervy v kýblu? Uklidněte se, nic není tak hrozného, jak to vypadá. S radami z dob našich babiček se vám totiž značně uleví, tak si sedněte a přečtěte si je v klidu:

  • 1. Odpady

 

Než začnete s velkým úklidem, tak začněte od začátku a úplně od toho základního a tím jsou odpady. Když budete vyvařovat sváteční jídla, péct, tak pak by vám jen zkomplikovalo situaci, když by dřez neodtékal. Nasypte do výlevky půl hrníčku jedlé sody, zalijte trochou octa a vyčkejte 15 minut, pak to zalijte vařící vodou. Je to daleko lepší metoda než chemické dryáky za pár korun.

 

  • 2. Mastný prach v kuchyni

 

To je noční můra snad každé hospodyňky. V horních skříňkách na kuchyňské lince se usazuje nepříjemný prach, nedá se umýt, lepí a prachovku po jednom „zásahu“ můžete vyhodit. Jak teda na to? Na horní skříňky dejte jakýkoliv papír, například pečící. Mastný prach sedne na papír a vy ho pak jen vyhodíte.

 

  • 3. Jedlá soda 

 

Tento multifukční prášek vám nemůže v kuchyni chybět. Dokáže vám dokonce vybělit všechna zašlá místa, dokonce i černé skvrny. Nebo jestli vás trápí usazeniny na hrncích od čaje, tak sodou je lehce vyčistíte.

 

  • 4. Ocet

 

Trápí vás vodní kámen ve varné konvici, který ne a ne odstranit? Tak zkuste ocet, je to jako malý zázrak. Převařte octovou vodu a pak tu konvici vypláchněte čistou vodou. Nebo je vynikající jako desinfekční prostředek pro lednice. Než do ní budete ládovat bramborový salát, tak ji octem pořádně vyčistěte, uchráníte se tím nežádoucích pachů z jídel.

Naše babičky si s úklidem věděly rady.
Instagram

  • 5. Na okna alpu

 

Při velkém úklidu se nesmí zapomínat i na umytí oken. Na ty je nejlepší použít roztok teplé vody a alpy jako čistého alkoholu.

 

  • 6. Sprej na pohmožděniny

 

Nalepilo vám dítko žvýkačku na sedačku a nejde za žádnou cenu dolů? Nezoufejte. Zajděte do lékárny a kupte si sprej na pohmožděniny, který je silně chladící. Tím žvýkačku zmrazíte a pak vydrolíte. 

 

  • 7. Zubní pasta

 

Máte doma stříbrný servis, ale vypadá i po naleštění stále zašle? Zkuste zubní pastu. Vezměte vatový tampon nebo hadřík a zašlé černé stopy tím přetřete. Uvidíte, jak rychle zase bude zářit čistotou.

Naše babičky si s úklidem věděly rady.
Instagram

  • 8. Jak na zrcadlo

 

Leštíte zrcadlo a stejně jsou na něm čmouhy? Vezměte si octovou vodu a tím ho přetřete. Nebo zkuste vyždímaný hadřík namočený ve vychladlém slabém čaji. Nechte ho zaschnout a pak vyleštěte.

(luc)

 

 

 

 

Diskuze

reklama