Kazí vám vodní kámen život? S námi se ho nadobro zbavíte!

9. Dubna 2018
Vodní kámen může každému z nás znepříjemnit život.
Zdroj Instagram
Vodní kámen se usazuje na umyvadlech, ve vaně, na bateriích či jiných podobných místech. Nejenže vypadá nevzhledně, ale bohužel také ovlivňuje funkci dané věci – výrobku. S námi se ho zbavíte!

Kámen vzniká usazením vápenaté a hořčíkové soli, která zase vzniká odpařováním vody. To znamená, že pokud máte v domácnosti tvrdou vodu, vodnímu kameni se prostě nevyhnete.

Jak ho ale účinně odstranit?

  • Rychlovarná konvice

Nalejte do konvice roztok octa a vody (půl na půl) a poté zapněte var. Když bude voda uvařená, vylejte ji a párkrát ještě "rychlovarku" vypláchněte čistou vodou, abyste se zbavili octového odéru. Nebo použijte kyselinu citrónovou, kterou také smícháte s vodou a necháte vyvařit.

  • Koupelna

Máte koupelnu, jakou jste si vždy přáli, ale hyzdí vám ji vodní kámen? Nezoufejte, i na bateriích či sprchách se dá snadno zbavit ošklivých fleků. Smíchejte roztok vody a octa. Pokud vám ocet nevoní, přidejte pár kapek citrónu, aby se nakyslý odér zneutralizoval. Pak tím potřete místa, která chcete vyčistit, nechte 10 minut působit. Pak vše opláchněte vodou a ještě přeleštěte hadrem.

  • Pračka

Pokud už jste zjistili, že doma máte opravdu tvrdou vodu, na praní používejte změkčovače vody. Ale jelikož na ně není úplné spolehnutí, radši ještě nalejte přímo do bubnu 1 litr octa a pračku zapněte na 90 stupňů. Uvidíte ty velké zázraky.

  • Záchod

Podle různých příruček a rad bychom měli toaletu čistit 2krát týdně přípravky na mytí záchodu. Jestli se vám ale i tak zdá vaše mísa nečistá a flekatá, nepropadejte panice. Přímo do ní nalijte roztok kyseliny solné a nechte pár minutek působit. Pak ještě záchod pomocí speciálních přípravků vyčistěte. Nebo použijte ocet jako dezinfekci.

(luc)

 

Diskuze

reklama