Když dolíčky nejsou jenom na tvářích pomůže rázová vlna

3. Dubna 2018
Každá z nás toužíme po pozadí bez pomerančové kůže.
Zdroj Klinika krásy Anděl
Úsměv s dolíčky je považován za symbol roztomilosti, dolíčky na stehnech či hýždích jsou naopak symbolem špatné životosprávy. Celulitida je však pouze estetický nedostatek a pro naše tělo není nebezpečná, přesto však může být projevem nezdravého životního stylu a pomyslnou červenou vlaječkou, že je třeba něco změnit.

Co je celulitida? Dochází ke zvětšení objemu podkožních tukových buněk, které jsou vytlačovány k povrchu kůže a vytváří na ní nevzhledné dolíčky, připomínající strukturu pomerančové kůry. V místě je značně omezen průtok krve a lymfy. Toto hromadění tukových buněk a jejich usazování způsobuje ztrátu pevnosti, jemnosti a elasticity pokožky a objevuje se nejčastěji na hýždích a stehnech.

Celulitidou je postiženo až 80 % žen. Oproti tomu muži jí netrpí téměř vůbec. Je to způsobeno jednak tím, že ženy mají v postihovaných oblastech tenčí kůži a také se jim více v těchto partiích ukládají tuky.

Druhým důvodem jsou hormony: hormonální antikoncepce obsahuje estrogen v relativně vysokém množství, a proto není vhodná pro ženy, které se celulitidě chtějí vyhnout. Na vznik celulitidy má určitý vliv i věk a nadváha, přesto však není výjimečná ani u mladé a štíhlé ženy.

Příčinami vzniku pomerančové kůže bývají zpravidla nesprávná životospráva, nedostatek pohybu, stres, nedostatečný pitný režim, kouření, dlouhé stání a také dědičnost a hormonální změny.

Stupně

Dle míry postižení se celulitida dělí do čtyř stupňů:

  • 1. stupeň – pomerančová kůže je patrná pouze při stlačení pokožky (tzv. štípacím testu);
  • 2. stupeň – celulitida je viditelná zejména vsedě a ve stoje, vleže mizí;
  • 3. stupeň – hrbolky na kůži jsou viditelné ve stoje i vleže, nerovnosti jsou hlubší, kůže je chladná a při stisku může být bolestivá;
  • 4. stupeň – kůže je zbytnělá, tuhá a hrbolky jsou výrazné v jakékoliv poloze, tento stupeň celulitidy je považován za onemocnění a je třeba jej řešit s lékařem.

Prevence

Nejúčinnější prevencí je vyvážený životní styl, dostatečný příjem tekutin a častá pohybová aktivita. Prokrvení pokožky a rozproudění lymfy také pomáhá otužování a saunování.

Odstranění celulitidy

Když už „babské rady“ a domácí ošetření nepomáhá, je nasnadě jedno z odborných řešení tohoto problému, kterých je celá řada:

  • Ruční lymfatická masáž –  slouží zejména k podpoře lymfatického oběhu. Masér jemně posouvá lymfatickou tekutinu k lymfatickým uzlinám, kde je dále zpracována. Lymfatická masáž tohoto typu je vhodná spíše pro první stupeň celulitidy, nebo jako doplňková procedura k jiným způsobům odstranění celulitidy.
  • Strojová lymfatická masáž – princip vytlačování lymfatické tekutiny k uzlinám je stejný, je však prováděn pomocí přístroje. Ten využívá střídání přetlaku a uvolnění tlaku na danou oblast a stimuluje tak cirkulaci lymfy. Procedura samostatně problém celulitidy obvykle nevyřeší, je však vhodným doplňkem efektivnějších procedur.
  • Rázová vlna – Tato metoda ošetření je známá již více než 30 let zejména ve zdravotnictví, kde je využívána k léčbě pohybového aparátu, nebo rozbíjení ledvinových kamenů. Léčba spočívá v kombinaci akustických rázových a elektrických pulsů, které způsobují narušení tukové tkáně a zároveň podporují novou činnost lymfatického oběhu, podporuje také tvorbu kolagenu, takže kůži navrací její pružnost „Rázová vlna se k léčbě celulitidy využívá poměrně krátce, přesto se však stala jednou z nejoblíbenějších metod zejména díky viditelným výsledkům již po první aplikaci. Kromě ‚pomerančové kůže‘ dokáže odstranit jizvy a strie,“ popisuje expertka Alena Jírů. První a zcela jistě motivační výsledky jsou znatelné po prvním ošetření. Při vyšších stupních celulitidy je pro maximální efekt vhodné opakovat proceduru až desetkrát.

V boji s celulitidou vám poradí na Klinice krásy Anděl 

Názor lékaře: „Rázová vlna je osvědčená metoda, která má na pacientech skvělé účinky. Ačkoliv nemá zjištěny závažnější vedlejší účinky, provádět ji, samozřejmě, nelze v těhotenství a při poruchách srážlivosti krve. Zvláště pokud užíváte hormonální antikoncepci, nechte se nejprve vyšetřit,“ doporučuje lékařka Martina Tomášková.

(luc)

 

Diskuze

reklama