Kolik musíme mít peněz, abychom byli konečně šťastní? Ta částka vás překvapí

27. Listopadu 2017
Už odnepaměti se říká, že za peníze si štěstí nikdy nemůžeme koupit. Ale vědci tuto teorii, potažmo pořekadlo, momentálně vyvrací.

Pocit naplnění a euforie narůstá přímou úměrou s naším bohatstvím, respektive s majetkem, který vlastníme. Čím více na kontě máme, tím více se cítíme šťastni. Ale i to má své hranice.

"Čím bude nižší roční míra příjmu oproti referenční hodnotě (průměrná mzda je jednou z referenčních hodnot, pozn. red.), tím menší pocit štěstí se dostaví. Ale po překročení hranice 1,5 milionů korun za rok už míra štěstí nemůže stoupat," napsal časopis Time podle výzkumu ekonoma Angusa Deatona a psychologa Daniela Kahnemana.

Ale to by nebyli vědci, aby se nepředbíhali v šokujících závěrech. Jiní totiž pomyslnou hranici peněz posunuli až na 3,5 milionů korun ročně. Takže to vypadá, že postupem let se navyšují meze k vypuštění endorfinů v oblasti financí. Východiskem pro tyto výzkumy je obnos, a i povolání, které pomohou dosáhnout osobních cílů – stát se pilotem, podporovat umění, nakupovat obrazy, vlastnit ostrov...

Na druhou stranu ale jde o částku, která nedopustí, abychom začali žít jinak a měli po boku lidi, kteří by nám s větším bohatstvím mohli přijít na naše poměry příliš neschopní. Prostě nechceme, aby nás bohatství změnilo, a hlavně, aby se změnil okruh našich přátel, o kterých víme, že nás měli rádi i bez většího obnosu peněz, a máme k nim důvěru.

Každý z nás bychom chtěli být finančně nezávislý.
Instagram

A jak si máme v praxi štěstí dané penězi představit?

Například pár žije s dvěma dospívajícími dětmi v Praze, vlastní dům ve Španělsku a chalupu na Lipně. Do toho jejich ratolesti navštěvují soukromé školy. Aby toho nebylo málo, tak ještě rodina vlastní byt v Peci pod Sněžkou. Rádi a často přispívají na charitu. Jsou i majiteli cenné sbírky umělecký děl. K pomoci s domácností mají služebnou.

(luc)

 

Diskuze

reklama