Letní sezóna za dveřmi. Jak se bránit proti klíšťatům a správně ho vyndat?

23. Dubna 2018
Pobyt v přírodě může znamenat i "nezvaného hosta" na těle.
Zdroj Instagram
Všichni jsme rádi, že je konečně pěkně, teplo, můžeme vysedávat venku a chodit do přírody na výlety. Bohužel s tímto obdobím jsou spojená tolik nenáviděná klíšťata, která jsou přenašeči různých nemocí. Jak se proti nim můžeme bránit? A co dělat, když už se do vás klíště zakousne?
  • Pravda versus mýtus

Slyšeli jste od své maminky, babičky či kamarádky, že se zakousnuté klíště musí promazat olejem či jiným tekutým tukem? Nedějte to! Je to zásadní chyba, která se sice traduje z generace na generaci, ale nemá se to podle lékařů dělat, stejně jako se nemá vyndávat klíště pinzetou či by se s ním nemělo kroutit dokola. Proč? Protože nedosáhnete ničeho dobrého, jen toho, že klíště poškodíte, přetrhnete ho, ale infikované zůstane v těle a dostane se do krve.

  • Jak se před klíštětem chránit?

Nejlepší a nejúčinnější je prevence – očkování proti klíšťatům, respektive zákeřné klíšťové encefalitidě. Pak si můžete chodit do přírody, jak se vám zlíbí. A hlavně beze strachu, že si domů přinesete nového „kamaráda“. Ale samozřejmě ne každý do sebe chce nechat píchat látky, které mohou mít vedlejší účinky. Co s tím, když se nechceme nechat očkovat?

Kdekoliv, kde se vyskytuje tráva, se rozhodně nastříkejte repelentem. Ten bohužel taky nemusí být stoprocentní, proto si ještě vezměte vyšší boty, dlouhé rukávy, nohavice. Hlavně si neberte oblečení v barvách, které klíšťatům mohou připomínat zvířecí srst. Nezapomeňte také na šátek na krk.

  • Jak správně postupovat při vyndávání klíštěte?
  1. Na klíště pokapejte dezinfekci či jód.
  2. Po pokapání počkejte 3 až 5 minut. Během toho si připravte speciální kleštičky na vyndávání klíšťat, které prodávají v každé lékárně či drogerii.
  3. Klíště rozhodně netočte proti směru hodinových ručiček ani naopak. Správný postup je ten, že ho uchopíte těsně u vaší kůže a kývete s ním ze strany na stranu. Ale opatrně, abyste ho neroztrhli.
  4. Jestli je hodně zakousnuté, a nakonec v kůži zůstane hlavička, nepropadejte panice. Ihned vezměte dezinfekci a přímo na postižené místo ji nalijte. Vyčkejte, dokud neuschne a klíště samo neodpadne. Od hlavičky se nakazit nemůžete, infekční je trávicí trakt.
  5. Jakmile konečně celé klíště odpadlo, hned opět použijte dezinfekci, aby nedošlo k infekci.
  6. Jak se správně zbavit klíštěte? Určitě ho nerozmačkávejte mezi prsty. Ale polijte ho dezinfekcí a spláchněte do záchodu. Nebo v ubrousku zapalte.

Kdykoliv, kdy se vám něco nebude zdát, okamžitě vyhledejte lékaře. Nestyďte se. Lepší je předejít zdravotním nepříjemnost jednou návštěvou u doktora, pro kterého je to práce, než pak strávit dlouhý čas v nemocnici s encefalitidou či boreliózou.

(luc)

 

 

Diskuze

reklama