Onen Svět, Držkov, Šukačka: 10 názvů českých vesnic, které vás dostanou do kolen

8. Května 2018
Chtěli byste v takové vesnici bydlet?
Zdroj Instagram
Česko je bezesporu krásná země, kterou obdivují i zahraniční turisté. Ale ti by se zrovna divili, kdyby věděli, co některé názvy českých vísek znamenají. Pojďme se teď podívat na 10 nejpodivnějších, kterým se všichni jen smějí.

 

  • 1. Držkov

O Držkově existují první zmínky už v roce 1352. Ale podle archeologů tu lidé žili daleko dříve. A kde se tato vesnice nachází? V severních Čechách na hlavním tahu z Prahy na Harrachov. Za svoji chloubu považují obyvatelé třeba novogotický kostel sv. Bartoloměje nebo výrobnu Technoskla.

  • 2. Kozolupy

Přemýšlíte, kde se tak podivný název vzal? Přeci nikdo nikdy neviděl, že by nějaká koza měla lupy. Nikdo vlastně pořádně neví, proč se ta vesnice v okrese Plzeň-sever tak zvláštně jmenuje, ale mohou se tu pochlubit pěkným kostelem sv. Štěpána.

  • 3. Onen Svět

Chtěli byste v takové vesnici bydlet?
Instagram

Každý se jednou dostane na onen svět, v tom je ta spravedlnost smrti, ale někdo má tu „výhodu“, že už tam vlastně celý život žije. A kde můžete takovou vesničku navštívit? Nachází se v katastrálním území Zahořany a obci Kovářov. Žijí tam ale už jen poslední dvě rodiny a najdete tam pár polorozpadlých domů. Stejně ovšem do vsi turisté rádi jezdí, protože je tam Langova rozhledna.

  • 4. Řitka

Tuto vísku proslavila především zpěvačka Helena Vondráčková, která tam bydlí v luxusním domě. A nežije tam sama se slavným jménem. Dalším známým obyvatelem je třeba herec Roman Vojtek se svou partnerkou Petrou Vraspírovou. Tato obec leží kousek od Prahy.

  • 5. Hroby

Chtěli byste v takové vesnici bydlet?
Instagram

Tato vesnice je sousedem již zmiňovaného Onoho Světa v okrese Tábor v Jihočeském kraji. První zmínky o Hrobech jsou z roku 1358 a podle všeho název nemá s pohřebnictvím nic společného. Spekuluje se, že to jméno mohlo vzniknout podle staročeského slova „hůbky“, což znamenalo náspy nebo menší valy.

  • 6. Šukačka

Myslíte si, že je to jen sprosté slovo? Velmi se mýlíte. Někdo totiž v takové Šukačce i žije. Je to malá osada, kterou lemuje stejnojmenný potok. Spadá pod obec Javorná v jihozápadních Čechách. A jak název Šukačka vznikl? Podle pověstí pochází ze srbského „šuk“, což znamená koza. Majitel osady si to ale pamatuje jinak. Po válce se místu prý říkalo Na Soukáči, ale později se název zkomolil a vznikla Šukačka.

  • 7. Smraďavka

Jihozápadně od Buchlovic v údolí Dlouhé řeky leží lázně a rekreační oblast Smraďavka. Bohužel je ten název opravdu pravdivý kvůli sirným pramenům, které zrovna vábně nevoní. Ale jinak je tam krásně, třeba u přehrady, kde se dá vykoupat, nebo si jít zarybařit.

  • 8. Pičín

Obec Pičín se nachází ve Středočeském kraji v okrese Příbram. Žije zde asi šest set starousedlíků. A proč se tak vlastně jmenuje? Nemá to mít nic společného s ženským přirozením, ale název pochází z latinského slova „piscina“ (rybník) nebo staroslověnského „pěčina“, což znamená hezké místo.

  • 9. Polipsy

Když vám někdo řekne "Polipsy", nesnažte se mu jednu vrazit za urážku. Možná to není žádný hromotluk, ale jen se vám snaží říct, odkud pochází. Je to totiž malá ves nedaleko Kutné Hory. Bydlí tam asi jen šedesát lidí a domů stojí devadesát.

  • 10. Kozodírky

Tak se jmenuje malinká vesnička obce Libáň v okrese Jičín. Obyvatelstva byste tu moc nenašli. Trvalé bydliště tam má přihlášeno třicet lidí. Celá vesnička je velká asi 6, 83 km2. 

(luc)

Diskuze

reklama