Skvělé tipy pro cestování na vlastní pěst

Autostopem dnes dorazíte klidně i k moři
Zdroj knoflikarky.cz
Plánujete-li ve svém volnu projet tuzemsko či zahraničí, zažít dobrodružství se svým přítelem či snoubencem a předně ušetřit, přinášíme vám inspiraci a dobré rady, kterých byste se při cestování na vlastní pěst měli rozhodně držet.

Jestliže nemáte vlastní vůz, je třeba začít uvažovat o dopravě. Stop se vyplatí, pokud striktně nelpíte na trase ani harmonogramu cesty. 

Z Česka se stopuje nejčastěji do Itálie, Nizozemska a Francie, kde jsou poměrně vstřícní řidiči. Naopak Rumunsko či Ukrajina příliš bezpečné stopařské země nejsou. 

V Evropě je nejsnazší držet se hlavních evropských tahů a stopovat u výjezdu z parkoviště, benzinové pumpy nebo před vjezdem na dálnici. Na delší vzdálenosti mějte ceduli s názvem místa, kam míříte. Obvyklá čekací doba je do hodiny.

Vždy si zapamatujte poznávací značku auta. Ujede-li vám řidič se zavazadly, stačí jen kontaktovat policii. Když cestuje mladý muž s dívkou, ať nastupuje do auta jako první a vystupuje z něj jako poslední.

V rozlehlém Rusku pak zajišťují podle cestovatelů nejspolehlivější spojení po zemi vlaky a kupodivu jsou celkem dochvilné. Při stopování řidiči chtějí většinou přispět. V Číně je to s vlakovou dopravou podobné, ale stopaře tamní řidiči často neberou. Indie a přilehlé země jsou známé ochotou tamních lidí poskytnout poutníkovi pomoc, ale je dobré na cestu přispět.

Vlaková a autobusová doprava je velmi nepohodlná, protože vozy jsou často přeplněné k prasknutí. Austrálií křižuje nespočet autobusů společnosti Greyhound Pioneer. Výhodně vyjdou kilometrové pasy, kdy si zakoupíte třeba 1 000 kilometrů a pak si jezdíte po vlastní trase podle jízdních rozpisů.

Co se týká letenek, jízdenek i ubytování, snadno si je objednáte přes internet. U nízkonákladových dopravců existuje obvykle jen jedna ekonomická třída, předem nelze rezervovat místo a občerstvení si hradíte zvlášť. Většina letů směřuje též na méně významná letiště v dané destinaci, jež mají nižší letištní poplatky.

Nejlevnější variantou ubytování, které se však v řadě případů nedá rezervovat předem, jsou hostely. Ceny se pohybují od 15 eur za noc. Je ale třeba počítat s horší úrovní: společné ložnice a sociální zařízení, nutnost vlastního spacího pytle.

Například v Německu funguje 700 hostelů, přednost mají držitelé karet IYHA (Mezinárodní asociace mládežnických ubytoven). Vyhlášeným hostelem v Berlíně je pak Backpackers.

V Itálii se můžete ubytovat ve více než padesáti hostelech různé kvality a vybavenosti. Nacházejí se ve velkých městech. Pohodlně je najdete na internetu.

Vyhledejte a zapište si rovněž adresu a telefonní číslo ambasády země, kam míříte, číslo záchranné služby, policie, asistenční služby pojišťovny a telefon na banku pro blokaci karty. Zkontrolujte, zda máte všechny osobní doklady, řidičský průkaz, doklady k autu, průkaz pojišťovny. Nedávejte si je všechny na jedno místo. Domluvte se s někým v Česku, kdo by vám v případě nouze mohl pomoci, například zaslat hotovost.

Stella Čermáková

Diskuze

reklama