Víte, co je cherofóbie? Možná máte strach ze štěstí právě vy!

23. Dubna 2018
Nepodceňujte toto onemocnění.
Zdroj Instagram
Nikdy jste to podivné slovo neslyšeli – cherofóbie? To nejste sami. O tomto onemocnění zase tolik lidí neví. Ale jak asi správně tušíte, jde o nějaký strach, který nás sžírá. Tento je zákeřnější o to, že jej lidé berou na lehkou váhu. Netrpíte jím i vy nebo někdo blízký?

Už vás nebudeme napínat. Cherofóbie je neutišitelný strach ze štěstí. Klepete si teď na čelo? Neberte to na lehkou váhu, opravdu to může být velmi závažný problém. Postižení totiž mají panickou hrůzu z toho, co se stane poté, co budou šťastni!

Mají v sobě hrozivé úzkosti, které je zevnitř užírají. Okamžitě po pocitu radosti, štěstí a bezstarostnosti nastupuje obrovská hrůza, že se pak stane něco strašného. Že ty hezké pocity budou něčím ošklivým vykoupené.

Nemocní, aby radostem a následnému utrpení předešli, se raději vyhýbají společenským událostem, akcím, které by v nich mohly vyvolat pocity štěstí. Chtějí ovlivnit to, aby se necítili příjemně, protože pak propadají úzkostem. Nedokáží si života užívat, začínají se izolovat. Hezké pocity si doslova vyčítají.

Nemocní, aby radostem a následnému utrpení předešli, se raději vyhýbají společenským událostem.

Naštěstí se to dá léčit jako každá jiná úzkost. Ale nejdříve si postižený musí uvědomit, že má problém a vyhledat odborníka. Jde o podobný postup jako u deprese – prostě antidepresiva a terapie. Nepřišlo vám to povědomé? Jestli jste se v tom našli, tak honem za lékařem.

 

  • Už jste slyšeli o cherofóbii? Přestože tento výraz se příliš nepoužívá, není dobře definován a nenajdete ho ani v posledním vydání Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders (DSM-5), „strach ze štěstí“ sužuje celou řadu lidí. Podle Healthline někteří lékaři cherofóbii klasifikují jako určitou formu úzkosti. Zjednodušeně řečeno jde o iracionální obavu z toho, že pokud se budete bavit a cítit se šťastně a bezstarostně, pak se nevyhnutelně stane něco strašného.

(luc)

Diskuze

reklama