Vyhlášené kavárny: Kafka a Samotáři aneb Kde se setkat s kamarádkami

11. Listopadu 2017
Podnik La Casa Blů proslavil snímek Samotáři.
Zdroj Zdroj lacasablu.cz
Maminky i mladé páry v kavárnách najdete v kteroukoli denní či noční hodinu. Může to působit jako projev bohémství. Opak je ale často pravdou. Kavárny jsou místem setkávání, získávání kontaktů, setkávacím bodem pro výměnu informací a v neposlední řadě též místem relaxace.

První kavárna na území Čech byla otevřena roku 1702 Turkem Ahmedem v Brně. V Praze začal s kávou o něco později podnikat Arab Hatalah al Damaski. Procházel po ulicích v turbanu a kolemjdoucím nabízel kávu v malých koflících.

Od oněch dob vzniklo v Praze mnoho kaváren, jež se stávaly centrem zábavy a klábosení a do nichž stále častěji směřovaly i kroky umělců a lidí z veřejného života. V kavárenském prostředí tak vzniklo nejedno důležité rozhodnutí a zrodilo se nejedno výtvarné, literární a hudební dílo.

Leckteré současné kavárny se od těch minulých příliš neliší. Uveďme pro příklad Café Louvre v centru Prahy (www.cafelouvre.cz) zachovávající si secesní podobu už od dob vzniku. Tato kavárna bývala centrem kulturního dění na počátku minulého století a stále jako by zde byla cítit přítomnost Kafky, Čapka a Einsteina, zdejších častých hostů.

Od 8 hodin ráno tu naleznete širokou nabídku novin a snídaní za přijatelné ceny; krajíc šumavského chleba obložený šunkou, sýrem či vejcem pořídíte za 39 korun. Hlavně se tu však ctí tradice kavárenských sportů – můžete si zapůjčit šachy nebo zahrát kulečník v biliárovém sále.

Další takovou je kavárna Slavia, stojící naproti Národnímu divadlu a proslulá dodnes i tím, že tu psávali povídky Šimek a Grossmann. Anebo noblesní kavárna Savoy, nacházející se na protějším břehu Vltavy, již zase proslavil krásný strop s dobovou malbou, pocházející z roku 1887.

Kavárny jsou místem pohody i relaxace.
Zdroj cafelouvre.cz

Nejvíce kaváren naleznete na pražském Starém Městě. Obvykle jsou nově postavené a tradici si teprve vytvářejí.

Věhlasný je podnik La Casa Blů (www.lacasablu.cz), jejž založil roku 1996 chilský Pražák Jorg Zúňiga Pavlov a který proslavil i kultovní film Samotáři. La Casa Blů je jedinečnou oázou, kde se střetávají rozličné kultury, jazyky a myšlenky, to vše za doprovodu vřelé péče obsluhy a ozvláštněné neopakovatelným kouzlem Latinské Ameriky v duchu Julia Cortázara a jeho Rayuely překládané jako Nebo, peklo, ráj. Pro studenty zde nabízejí zlevněné polední menu včetně nápoje a mnoho dalších výhod.

Ve velkých městech existují rovněž literární, poetické a literárně kulturní kavárny. Bývají stylově vybavené, mají originální design a kromě káv z celého světa si můžete objednat i čokoládové nápoje a většinou i míchané koktejly.
Kromě nápojů nabízejí různé programy, zaměřené na autorské pořady. Mnohdy se v nich uskutečňují vernisáže známých i začínajících umělců, slouží jako galerie. Za Prahu uveďme Týnskou literární kavárnu (www.knihytynska. cz/kavarna.html) nebo Balbínovu poetickou hospůdku (www.balbinka.cz).

Jestliže přece potřebujete být tak trochu sami, ale ne osamoceni, místo u stolu s kávou, knížkou nebo novinami je k tomu v těchto podnicích jako stvořené.

(ste)

Témata: kavárna , relax , kamarádky

Diskuze

reklama